Utólagos hőszigetelés A mai gazdasági körülmények között - figyelembe véve a magas energiaárakat, és az egyre szélesebb körben elfogadottá váló környezettudatos gondolkodásmódot -, kiemelt szempont hogy épületeink minden tekintetben korszerűek legyenek. Ezen irányelvek egyik alappillére a megfelelő hőszigetelés. Ez az igény a mai, épületeknél (alapvetően az újépítésűeknél) már magától értetődő, nemcsak igény, de alapvető követelmény is. A korábban épült házaknál azonban még nem volt az. A különféle hőszigetelési eljárásoknak köszönhetően, meglévő épületeknél is lehetőség van a korszerűsítésre, a hőszigetelő képesség javítására, melynek előnyei közül a legfontosabbak:
Az utólagos épület hőszigetelés komplex dolog, mely több mindent magába foglal:
Az épület hővesztesége az esetek nagy többségében az alábbiak szerint oszlik meg:
Falazatok utólagos hőszigetelés elkészítésére az úgynevezett Dry-wit rendszerű technológiát alkalmazzuk, amely az épület falaira ragasztott szigetelőanyagot jelent.
Ez az alábbi rétegekből áll:
Polisztirol hab:
Ásványgyapot:
Födémek, tetőszerkezetek utólagos szigetelésénél szintén polisztirol, ásványgyapot és üveggyapot szigetelőanyagokat alkalmazunk A választott szigetelőanyag függ, a szigetelt tér további hasznosításától (padlás, nem használt tetőtér, járható/nem járható felület). Ezeknél a szerkezeteknél fontos a kiegészítő párazáró fólia alkalmazása. Tetőtér szigetelése szarufák között
Padlástér szigetelés járható felülettel
A hőszigetelésnél mindig fontos kérdés az alkalmazott vastagság. 10-15 évvel ezelőtt jellemzően a 4-5 cm lapvastagságot alkalmazták falakon. Ez a szám jelenlegi tapasztalataink szerint 8-10 cm. Véleményünk szerint, falak külső szigetelésénél, tetőtereknél, lapos tetőknél, nem használatos padlásoknál célszerű minél vastagabb hőszigetelést alkalmazni, mivel fajlagosan a vastagabb szigetelés nem kerül sokkal többe. Falaknál nagyon jó eredményt érünk el minimum 8-10 cm vastagsággal, födémeknél, tetőknél 15-20 cm vastagsággal.
Nem javasoljuk azonban az épület belső oldali szigetelését! Ezt a fajta szigetelési módot nem huzamosabb tartózkodásra szolgáló épületeknél alkalmazzuk (nyaralók, nyári lakok), ahol a cél a minél hamarabbi felfűthetőség. A belső oldali szigetelés hátrányai:
| |
| |